Historie

Korfbal v Československu se dostal po kontaktu s představiteli IKF pro rozvoj korfbalu v roce 1987 v Polsku.  Československé straně se dostalo podpory v podobě dodání prvních korfbalových košů, míčů, pravidel hry a propagačních materiálů. V průběhu roku 1988 došlo k návštěvě trenérů IKF a následně k dvojici předváděcích akcí v Praze a Brně v podání dvou belgických týmů. V letech 1988-89 byl korfbal aktivně propagován, předveden čtyřem stovkám učitelům v rámci „Léta učitelů" a vznikaly také první kluby. V roce 1991 vznikl Český korfbalový svaz (ČKS) jakou součást ČSTV. Po celá devadesátá léta minulého století se korfbal v České republice úspěšně rozšiřoval a aktuálně existuje téměř třicet korfbalových oddílů se základnou čítající přes dva tisíce členů. Česká republika patří od začátku třetího tisíciletí ke světové špičce. Z posledních velkých turnajů si většinou její reprezentace přivezla bronz, když skončila za neporazitelnými nizozemskými suverény a za takřka věčně druhou Belgií. Podařilo se jí to na MS 2003, Světových hrách 2005 či na ME 2000 a 2006.

Největším úspěchem pak bylo druhé místo na mistrovství Evropy ve Španělsku v roce 2002, kdy český výběr dokázal poprvé v historii porazit Belgii a s opět vítězným Nizozemskem sehrál vyrovnaný finálový souboj. Obdivuhodný výkon vzhledem k tomu, že nizozemská základna čítá kolem 100 tisíc korfbalistů.

Mistři České republiky jsou také pravidelnými účastníky finálového kola turnaje Europa Cup, korfbalového poháru mistrů evropských zemí. Nejlepším umístěním je bronzový stupínek Kolína z roku 1997 a Českých Budějovic v roce 2007. České kluby také dominují soutěži Europa Shield, turnaji klubů ze stříbrných a bronzových příček nejvyšších ligových soutěží evropských B-zemí, tj. bez Nizozemí a Belgie.

      

Judo v Československu začalo pokusy s výcvikem Jiu-Jitsu se v Československu datují v letech 1907 až 1910, pod vedením prof. Dr. Františka Smotlachy, který obstaral německou publikaci o judu. V roce 1930 jsou organizovány pravidelné kurzy pro vysokoškoláky v Praze, právě díky prof. Dr. Smotlachovi. Jsou vydávány další publikace, které vhodně propagují Jiu-Jitsu. V roce 1933 byl založen pod vedením Ing. Pecáka první samostatný oddíl Jiu-Jitsu. Další oddíl vzniká v Brně pod vedením studenta S. F. Dobó, který výcvik směřuje již více ke sportovní formě. Na prvním Mistrovství Evropy v roce 1934 v Drážďanech získal Dobó 2.místo, Cígner 3.místo a družstvo také 3.místo. Od roku 1934 se výcvik ubírá novým směrem, více orientovaným na sportovní cíle. V roce 1935 se v Plzni uskutečnil "Velký match o nejlepšího judistu ČSR", ve kterém v konkurenci sedmi závodníků zvítězil Adolf Lebeda.

Československý svaz Jiu-Jitsu byl založen 3. dubna 1936 a jeho prvním předsedou se stal jeho neúnavný propagátor a významný československý přírodovědec prof. Dr. Smotlacha. V letech 1935 a 1936 navštívil ČSR prof. Jigoro Kano. V roce 1952 se Judo začíná organizovaně provozovat i na Slovensku. V roce 1953 jsme se stali prozatímním členem Evropské unie judo (EJU). V roce 1953 jsme převzali i pravidla EJU a činnost zahájilo reprezentační družstvo ČSR mužů pod vedením A. Lebedy. V roce 1955 má svaz již 1500 členů v 57 oddílech. Rok 1960 znamená obrat v tréninku juda, díky návštěvě a instruktážím japonského mistra Kokishi Nagaoky, který výrazně ovlivnil náš dosavadní způsob přípravy. V roce 1960 má svaz judo již 4000 členů, organizovaných v 90 oddílech. Po téměř desetiletém půstu jsme v roce 1974 získali medaile na Mistrovství Evropy, dá se říci, že až na výjimky trvá tento stav až do současnosti. Řadu medailí jsme získali i na juniorském Mistrovství Evropy a dalších významných soutěžích. Prvním závodníkem, který startoval na Olympijských hrách byl Petr Jákl v Mnichově 1972.

První medaili na Olympijských hrách získal pro ČSSR Vladimír Kocman v roce 1980, zatím se jedná o jedinou medaili z Olympijských her pro České barvy v judu. První titul mistra Evropy získal v roce 1988 Jiří Sosna, který patří k našim nejúspěšnějším závodníkům v historii. Mezi další úspěšné české závodníky patří například: Pavel Petříkov st.( 2.m.na mistrovství světa), Petr Šedivák (2.m. ME), Michaela Vernerová (2.m. ME), Andrea Pažoutová (3.m. ME) a Lukáš Krpálek (mistr světa 2014

  

Zumba  vznikla náhodou v roce 1999 v Columbii, kdy Alberto Perez alias Beto zapomněl jeho aerobickou hudbu a jediné co měl u sebe, byla Latinsko-americká hudba typu salsy, merengue... Beto němel jinou možnost než-li improvizovat na latinsko-americkou hudbu. Z této hodiny vznikl nový revoluční fitness program-ZUMBA!! Tato hodina se stala jednou z jeho nejpopulárnějších.

V roce 1999 kdy měl obrovský úspěch v Columbii, představil ZUMBU i USA. Zde byl osloven dvěma podnikateli, aby vytvořil globální skupinu, založenou na ZUMBA teorii. Jejich cílem bylo nabídnout ZUMBU po celém světě. V roce 2002 tito dva podnikatelé, Perlman a Aghion uzavřeli dohodu s obrovskou firmou a tím se spustil celosvětový prodej stovek a tisíců video kazet po Americkem trhu. Po ohromující odezvě ZUMBA team vytvořil nový ZUMBA instruktorský program. V září roku 2006 zde bylo více než 2000 instruktorů po celém světě.

        


Kontakt

Dětský svět Zvonilka

OD OMMA 1. patro
Hlavní 1485
739 11 Frýdlant nad Ostravicí606 386 597
kontaktní osoba M.Šomanová
předsedkyně Klub Kmado, z.s.
IČO: 871 95 887